Historia

Krótki rys historyczny (modernizacja)

Z ustnych przekazów wynika, że Ludowy Zespół Sportowy w Czarnocinie powstał w latach 70. XX wieku. Z 1976 roku pochodzą z kolei najstarsze odznaczenia działaczy i zawodników z Czarnocina przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Kielcach. Niestety na chwilę obecną początkowe dzieje czarnocińskiej drużyny piłkarskiej i klubu nikną w mroku dziejów i ciężko odszukać ślad, który dokładnie określiłby rok założenia. Prawdopodobnie nikt nie zawracał sobie głowy, by tę datę odnotować, gdyż spotykano się po prostu dla zabawy, a rywalizacja miała początkowo drugorzędne znaczenie. Być może mogło stać się to w przedziale lat 1962-1970, gdy w ówczesnym województwie kieleckim nastąpił gwałtowny wzrost stanu organizacyjnego Zrzeszenia LZS dzięki rozszerzeniu ofert imprez sportowych i wprowadzeniu do programu nowych dyscyplin. Może w 1973 roku, gdy w związku z planowanym nowym podziałem administracyjnym Polski zaczęto tworzyć Rady Gminne Zrzeszenia LZS, które miały zastąpić Rady Powiatowe. Pod koniec 1974 roku na terenie województwa kieleckiego istniały 154 Rady Gminne LZS.

Wielkie zasługi dla rozwoju sportu w Czarnocinie, zarówno piłki nożnej, ale również m. in. w sekcji ping-ponga uczynił wieloletni działacz Zdzisław Kowalski. LZS Czarnocin do 2003 roku brał udział jedynie w turniejach lokalnych, jak np. organizowany każdego roku Puchar Wójta Gminy Czarnocin. Dopiero w 2003 roku powstał Kazimierski Ośrodek Sportowy, który zorganizował ligę dla typowych amatorów piłki nożnej w powiecie kazimierskim. Tak powstała Powiatowa Liga Piłki Nożnej. Trwała ona w latach 2003-2009 oraz 2012 i 2013. Zespół z Czarnocina w debiucie w roku 2003 zajął 3 miejsce i niemal rokrocznie był w czołówce rozgrywek, aż w końcu w roku 2012 zwyciężył, a w ostatnim sezonie istnienia ligi został wicemistrzem.

Kazimierski Ośrodek Sportowy zadbał także o zajecie w sezonie zimowym. Od sezonu 2003/2004 organizuje rozgrywki Powiatowej Ligi Futsalu, w której zawodnicy z Czarnocina również święcili triumfy. W sezonie 2008/2009 dotarli do finału, w którym ulegli Szalonemu Gangowi, a już w kolejnym zrewanżowali się zwyciężając 5:3. Te sukcesy LZS zdobył z kolejnym zasłużonym dla sportu w Czarnocinie Jackiem Wojasem, który przejął zespół po udającym się na zasłużoną emeryturę Zdzisławie Kowalskim.

W międzyczasie narodził się pomysł zgłoszenia zespołu do oficjalnych rozgrywek. Działacze stwierdzili wówczas, że nie są jeszcze gotowi na rywalizację na tym poziomie, przede wszystkim z powodu braku zaplecza i plany trzeba było odłożyć na kilka następnych lat. We wrześniu 2013 roku w Czarnocinie została oddana do użytku sala gimnastyczna z szatniami przy szkole podstawowej. Mając już odpowiednie zaplecze i ludzi chętnych do gry i współpracy, z inicjatywy Krystiana Szostaka rozpoczęto proces przystąpienia LZS Czarnocin w rozgrywkach świętokrzyskiej klasy B.14 grudnia 2013 roku odbyło się zebranie, na którym powołano Stowarzyszenie Ludowy Zespół Sportowy Czarnocin. W skład komitetu założycielskiego weszli: Krystian Szostak, Janusz Kowalski, Jacek Wojas, Łukasz Jajeśniak, Przemysław Pytel, Henryk Mróz, Krzysztof Paczkowski.6 kwietnia 2014 roku wybrano władze klubu: prezesem został 26-letni Przemysław Pytel, a wiceprezesami Jacek Wojas, Michał Piotrowski i Henryk Mróz. W tym dniu LZS rozegrał pierwszy mecz towarzyski w ramach przygotowań, pokonując w Gorzkowie miejscowy Jawornik 4:2. W maju drużyna podejmowała Strzelca Chroberz, z którym wygrała 8:3. Jeszcze wyższy wynik, bo aż 14:0 padł w meczu z zespołem złożonym z młodzieży z terenu gminy Czarnocin. W czerwcu 2014 klub został zgłoszony do rozgrywek klasy B i zarejestrowany jako Stowarzyszenie Kultury Fizycznej w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej. 30 czerwca na trenera drużyny wybrany został Przemysław Pytel. 23 lipca odbyła się weryfikacja boiska w Czarnocinie, która pomimo pewnych niedogodności, przeszła pomyślnie. W tym miesiącu LZS ponownie spotkał się w towarzyskim meczu ze Strzelcem na jego stadionie, wygrywając 6:5. Kolejne dwa sparingi zakończyły się wysokimi porażkami: 2:7 z gminnymi juniorami i 3:6 z Kapitolem Racławice. Przed sezonem rozegrano jeszcze sparingi: ponownie z Kapitolem (3:3) i Jawornikiem (3:4).

Skład, który zgłoszono opierał się na zawodnikach, którzy grali już w LZS jeszcze w czasach ligi powiatowej. Niemal każdy z nich miał też doświadczenie w postaci treningów i gry wyniesione z klubów ligowych. Byli wśród nich tacy, którzy mieli piłkarską przeszłość w Sparcie Kazimierza Wielka, Victorii Skalbmierz, Proszowiance Proszowice, Tramwaju Kraków, Jaworniku Gorzków, Nidzicy Dobiesławice i grali na poziomie V ligi oraz klasy A.

Do sezonu zgłoszono 37 piłkarzy, lecz czas pokazał, że kadra na mecze ligowe nie jest aż tak szeroka. W międzyczasie zespół poznał swojego rywala, z którym miał się zmierzyć w rozgrywkach okręgowego Pucharu Polski – Start Słupia Jędrzejowska. W pierwszym oficjalnym meczu w historii LZS Czarnocin sprawił niespodziankę wygrywając 4:2. Zawodnicy, którzy zagrali w tym spotkaniu przeszli niejako do historii. Byli to: Marcin Adamus - Przemysław Pytel, Rafał Różycki, Karol Kwiecień, Daniel Durbacz (36 min. Wojciech Jewiarz) - Damian Cichy, Sebastian Jędras, Tomasz Wojas, Łukasz Jajeśniak (66 min. Bartosz Dymek), Jan Pragnący (70 min. Wojciech Słabosz) - Adam Paczkowski (60 mini. Mateusz Sobecki); bramki zdobywali: Paczkowski (dwie), Jajeśniak, Sobecki. Kolejnym historycznym wydarzeniem był debiut w rozgrywkach klasy B. 31 sierpnia 2014 roku zespół z Czarnocina mierzył się ze spadkowiczem z klasy A - Victorią Skalbmierz. Mecz odbył się w Działoszycach z powodu złego stanu boiska w Czarnocinie. Spotkanie zakończyło się porażką LZS-u 1:3, a premierowego gola zdobył Karol Kwiecień w 88 minucie. Skład z tego meczu prezentował się następująco: Marcin Adamus – Przemysław Pytel (78 min. Łukasz Porębski), Rafał Różycki, Karol Kwiecień, Krystian Chrzan – Damian Cichy, Tomasz Wojas, Sebastian Jędras (31 min. Wojciech Jewiarz), Jan Pragnący, Łukasz Jajeśniak (65 min. Mateusz Sobecki) – Adam Paczkowski (71 min. Bartosz Dymek). Na pierwsze punkty trzeba było poczekać tydzień. W 2 kolejce na własnym już stadionie LZS pokonał GTS Raków 3:0 po trafieniach Adam Paczkowski. Rundę jesienną sezonu 2014/2015 po remisie w ostatnim meczu w Osieku z liderującym wówczas Piastem (1:1) LZS Czarnocin zakończył na 8 miejscu z dorobkiem 8 punktów. W trakcie przygotowań do piłkarskiej wiosny rozegrał trzy mecze kontrolne. Rywalizował z przedstawicielami krakowskiej klasy B: w Opatkowicach koło Proszowic drużyna z Czarnocina przegrała z Agricolą Klimontów 1:2, następnie pokonała Strumyk Jakubowice 3:0. W ostatnim sparingu w Gorzkowie LZS pokonał Jawornika 5:2.

Rundę rewanżową zespół rozpoczął bardzo udanie - od wyjazdowego zwycięstwa nad Victorią Skalbmierz 2:0. W kolejnym meczu LZS rozgromił w Rakowie GTS 7:2. Dobra passa zakończyła się po pięciu meczach bez przegranej (wliczając ostatnie spotkanie pierwszej rundy) pechową porażką u siebie z Arką Koprzywnica 0:1. Był to początek kolejnej passy - tym razem trzech kolejnych meczów bez wygranej. Końcówka sezonu była w wykonaniu LZS-u bardzo udana. Najpierw w Staszowie pokonał Zorzę Czajków 6:0, a na zakończenie ligowych zmagań u siebie Piasta Osiek 5:3. W czerwcu 2015 roku do sztabu szkoleniowego dołączył Paweł Bomba, który pełnił funkcję trenera/menagera. Pierwszy w historii sezon w klasie B LZS Czarnocin zakończył na 6 miejscu. Z 18 rozegranych spotkań siedem zakończyło się wygraną, trzy remisami, a osiem przegranymi. Bilans bramek wyniósł 45:38, a najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu został Adam Paczkowski z 14 trafieniami.

CIĄG DALSZY NASTĄPI...

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości